Przygotowanie do zabiegu :
Przed zabiegiem pacjentki prosimy o wypełnienie wywiadu medycznego i zapoznanie się z p/wskazaniami do zabiegu metodą laserową
- Skóra musi być czysta i sucha; należy usunąć wszystkie kremy, balsamy, perfumy, makijaż, dezodoranty, samoopalacze, itp.
- Należy zgolić włosy jeśli znajdują się w obszarze zabiegowym, aby uniknąć poparzenia skóry.
- W przeciwieństwie do epilacji przed zabiegiem zamykania naczynek nie stosujemy środków znieczulających skórę (krem Emla), ponieważ powodują obkurczanie naczyń skórnych.
Zabieg:
Zabieg trwa około 20-30 minut w zależności od obszaru. Pacjent i lekarz/pielęgniarka zakładają okulary ochronne, po czym przez aplikator przystawiony do skóry emitowane są impulsowo wiązki światła czyli energia, którą zaabsorbuje hemoglobina w krwinkach czerwonych w naczyniach. Doznania bólowe podczas zabiegu to kwestia indywidualna pacjenta, znacznie ogranicza je strumień KRIOGENU, który schładza skórę po każdym impulsie lasera.
Spodziewana reakcja to całkowite zniknięcie drobniutkich lub zasinienie większych naczynek w połączeniu z rumieniem (zaczerwienieniem skóry) i pokrzywką. Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk lub zaczerwienienie skóry samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach. Skoagulowane laserem większe naczynka są ciemne (zakrzepnięta krew), barwnik krwi jest rozkładany i absorbowany w ciągu 2 – 6 tygodni. W tym czasie zmiana stopniowo blednie i staje się niewidoczna.
W przypadku naczyniaków rubinowych spodziewana reakcja na skórze to suche strupki, które znikają w ciągu kilkunastu dni. Podczas jednej wizyty można pozbyć się nawet kilkudziesięciu zmian.
Po zabiegu:
Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk lub zaczerwienienie skóry samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach.
Bezpośrednio po powrocie do domu zalecamy schłodzenie skóry chłodnym / zimnym prysznicem oraz nałożenie zimnych kompresów lub żelu np. AloeVera.
Przez kolejne dni skórę na obszarach poddanych zabiegowi należy traktować wyjątkowo delikatnie:
- Zaleca się nie stosowanie środków higieny i kosmetyków zawierających mydło, alkohol lub inne drażniące substancje (np. dezedoranty, perfumy)
- Po kąpieli należy wycierać skórę delikatnie, używać kremów łagodzących z Panthenolem lub zasypek.
Przez 1-2 tygodnie po zabiegu:
- prosimy nie zażywać leków i ziół fotouczulających, które były p/wskazane przed zabiegiem
- należy unikać promieniowania UV (opalanie, solarium). W tym czasie powinno się stosować kremy z filtrem p/słonecznym o faktorze minimum 30+.
- Nie stosować samoopalaczy, peelingów i innych preparatów złuszczających.
W razie wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza prowadzącego.