Zamykanie naczynek laserem Nd-Yag

Laserowe przezskórne zamykanie naczyń

Laserowe przezskórne zamykanie naczyń jest nowoczesną alternatywą dla mikroskleroterapii oraz cennym uzupełnieniem skleroterapii większych naczyń. Metoda ta polega na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy, czyli pochłaniania impulsów światła przez hemoglobinę i ich zamiany na ciepło. Temperatura krwi podnosi się wtedy tak wysoko, że powoduje zniszczenie ścian naczynia, bez uszkodzenia naskórka oraz otaczających tkanek.

W naszym Ośrodku dysponujemy laserem neodymowo-yagowym GentleYAG Pro firmy Syneron-Candela, którego jedną z funkcji jest przezskórne zamykanie naczynek twarzy i nóg.

Skuteczność zabiegu laserem GentleYAG Pro

Laser neodymowo – yagowy o długości fali 1064nm trwale zamyka śródskórne i podskórne naczynka o średnicy od 0,5mm do 4mm oraz punkty rubinowe i jeziorka żylne.

Terapii laserem 1064nm szczególnie skutecznie poddają się poszerzone naczynka twarzy.

W przypadku „pajączków” na nogach, z którym zwykle współistnieją większe naczynia żylne, najbardziej efektywne jest leczenie skojarzone czyli skleroterapia większych naczyń podskórnych i laserowe zamykanie drobnych naczynek. Na skuteczność zabiegu ma wpływ średnica zamykanych naczyń oraz głębokości na jakiej się znajdują.

Laserowe leczenie teleangiektazji wiąże się z koniecznością wykonania co najmniej 2-3 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

Przed leczeniem
Po zabiegu
Przed leczeniem
Po zabiegu

Urządzenie posiada wewnętrzne zabezpieczenia nadzorujące jakość włókna światłowodowego i optyki oraz poprawność dobranych parametrów. Przed każdym zabiegiem wprowadza się do komputera dane dotyczące fenotypu skóry i średnicy naczyń. Na tej podstawie komputer dostosowuje odpowiednią energię i czas trwania impulsu świetlnego.

Laser GentleYAG Pro posiada opatentowany system aktywnego chłodzenia skóry DCDTM  

Środek chłodzący KRIOGEN jest aplikowany bezpośrednio na skórę w momencie emisji światła lasera. Znacznie zmniejsza to doznania bólowe i jednocześnie chroni skórę przed oparzeniem.

 

 • Ciąża: Nie wykonuje się naświetlań u kobiet w ciąży
 • Opalona skóra:  Każda opalenizna – słoneczna, po solarium czy po zastosowaniu samoopalacza zmniejsza skuteczność depilacji i może spowodować wystąpienie pęcherzy, odbarwień lub przebarwień. Przed zabiegiem opalenizna musi zbladnąć. Jeśli są wątpliwości, należy porównać obszar przeznaczony do zabiegu z innym obszarem o minimalnym ryzyku opalenia.
 • Wirus opryszczki (HSV) typu 1 i 2: Nie należy naświetlać skóry jeśli obecne są na niej aktywne zmiany. U pacjentów z występowaniem zmian wywołanych HSV 1 i 2 należy zastosować farmakologiczną profilaktykę.
 • Aktywna infekcja skóry:  nie należy naświetlać ran skóry i obszarów zainfekowanych.
 • Keloidy (bliznowce): Przed zabiegiem na dużym obszarze należy przeprowadzić test.
 • Accutane: Leczenie trądziku różowatego pochodnymi preparatu Accutane – należy odczekać 6 miesięcy po zakończeniu terapii
 • Tatuaże:  Nie należy wykonywać zabiegu na tatuażach włącznie z tatuażami dekoracyjnymi, permanentnymi, kosmetycznymi i medycznymi (np. port do radioterapii)
 • Fotoczułość:  Fotoczułość na światło 755/1064nm w wywiadzie medycznym.
 • Zaburzenia napadowe: Nie naświetla się pacjentów z epilepsją wywoływaną impulsami  światła.
 • Zażywanie leków: Pacjenci zażywający leki przeciwkrzepliwe, suplementy z żelazem, zioła takie jak gingko, ginseng lub czosnek mogą reagować siniakami.
 • Zażywanie leków fotouczulających: najpopularniejsze z nich to: środki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. Ibuprofen, Naproxen i Aspiryna, preparaty ziołowe np. dziurawiec, koper włoski, rumianek, leki hormonalne (estrogeny, progesteron), sulfonamidy (Biseptol), pochodne tetracyklin (doksycyklina), leki uspokajające w rodzaju chlorpromazyny, doustne leki dla diabetyków, leki moczopędne (furosemid, hydrochlorotiazyd), leki przeciwarytmiczne – jak amiodaron, leki przeciwpadaczkowe. Jeśli to możliwe należy odstawić te leki na ok. 3-5 dni przed zabiegiem.
 • Fotouczulające substancje stosowane miejscowo:
– retinoidy (witamina A i jej naturalne, lub syntetyczne pochodne)– peelingi chemiczne z użyciem różnego rodzaju kwasów– niektóre składniki perfum– paradoksalnie, nawet środki chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym mogą mieć działanie fotouczulające
 • Nadwrażliwość na zimno: Zachować ostrożność u pacjentów z zespołem Raynaud’a.
 • Wszczepione stymulatory, kardiowertery i inne urządzenia – zaleca się nie zbliżać się na odległość mniejszą niż 15cm
 • Metalowe implanty lub wypełniacze – reakcja na działanie lasera jest nieznana

Przygotowanie do zabiegu :

Przed zabiegiem pacjentki prosimy o wypełnienie wywiadu medycznego i zapoznanie się z p/wskazaniami do zabiegu metodą laserową

 • Skóra musi być czysta i sucha; należy usunąć wszystkie kremy, balsamy, perfumy, makijaż, dezodoranty, samoopalacze, itp.
 • Należy zgolić włosy jeśli znajdują się w obszarze zabiegowym, aby uniknąć poparzenia skóry.
 • W przeciwieństwie do epilacji przed zabiegiem zamykania naczynek nie stosujemy środków znieczulających skórę (krem Emla), ponieważ powodują obkurczanie naczyń skórnych.

Zabieg:

Zabieg trwa około 20-30 minut w zależności od obszaru. Pacjent i lekarz/pielęgniarka zakładają okulary ochronne, po czym przez aplikator przystawiony do skóry emitowane są impulsowo wiązki światła czyli energia, którą zaabsorbuje hemoglobina w krwinkach czerwonych w naczyniach. Doznania bólowe podczas zabiegu to kwestia indywidualna pacjenta, znacznie ogranicza je strumień KRIOGENU, który schładza skórę po każdym impulsie lasera.

Spodziewana reakcja to całkowite zniknięcie drobniutkich lub zasinienie większych naczynek w połączeniu z rumieniem (zaczerwienieniem skóry) i pokrzywką. Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk lub zaczerwienienie skóry samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach. Skoagulowane laserem większe naczynka są ciemne (zakrzepnięta krew), barwnik krwi jest rozkładany i absorbowany w ciągu 2 – 6 tygodni. W tym czasie zmiana stopniowo blednie i staje się niewidoczna.

W przypadku naczyniaków rubinowych spodziewana reakcja na skórze to suche strupki, które znikają w ciągu kilkunastu dni. Podczas jednej wizyty można pozbyć się nawet kilkudziesięciu zmian.

Po zabiegu:

Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk lub zaczerwienienie skóry samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

Bezpośrednio po powrocie do domu zalecamy schłodzenie skóry chłodnym / zimnym prysznicem oraz nałożenie zimnych kompresów lub żelu np. AloeVera.

Przez kolejne dni skórę na obszarach poddanych zabiegowi należy traktować wyjątkowo delikatnie:

 • Zaleca się nie stosowanie środków higieny i kosmetyków zawierających mydło, alkohol lub inne drażniące substancje (np. dezedoranty, perfumy)
 • Po kąpieli należy wycierać skórę delikatnie, używać kremów łagodzących z Panthenolem lub zasypek.

Przez 1-2 tygodnie po zabiegu:

 • prosimy nie zażywać leków i ziół fotouczulających, które były p/wskazane przed zabiegiem
 • należy unikać promieniowania UV (opalanie, solarium). W tym czasie powinno się stosować kremy z filtrem p/słonecznym o faktorze minimum 30+.
 • Nie stosować samoopalaczy, peelingów i innych preparatów złuszczających.

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza prowadzącego.

System laserowy GentleYAG  posiada wewnętrzne zabezpieczenia nadzorujące jakość włókna światłowodowego i optyki oraz poprawność dobranych parametrów. Efekty uboczne zdarzają się bardzo rzadko i nie trwają dłużej niż kilka dni, a trwałe skutki uboczne są niezwykle rzadkie.

Mogą wystąpić:

 • Oparzenia, pęcherze, strupki – wymagają ochrony skóry po zabiegu, aseptyki (jałowych opatrunków), goją się zazwyczaj szybko, mogą pozostać niewielkie blizny
 • Siniaki (podskórne podbiegnięcia krwawe) – goją się samoistnie
 • Aktywacja opryszczki – leczenie miejscowe lub ewentualnie leki doustne po konsultacji lekarskiej
 • Zmiany w pigmentacji skóry (przebarwienia lub odbarwienia) – mogą się pojawić dopiero po   1-2 tygodniach i w rzadkich przypadkach mogą utrzymywać się przez miesiąc lub dłużej. Jeśli pojawi się odbarwienie lub przebarwienie terapię należy przerwać aż pigmentacja powróci do normy.

Centrum Medyczne
Terpiłowski