Laserowe przezskórne zamykanie naczynek na twarzy i nogach

Laserowe przezskórne zamykanie naczynek jest nowoczesną alternatywą dla mikroskleroterapii, cennym uzupełnieniem skleroterapii większych naczyń oraz praktycznie jedynym sposobem na usunięcie zmian naczyniowych twarzy. 

Metoda ta polega na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy, czyli pochłaniania impulsów światła o określonej długości fali przez hemoglobinę i ich zamiany na ciepło. Temperatura krwi podnosi się wtedy tak wysoko, że powoduje zniszczenie ścian naczynia, bez uszkodzenia naskórka oraz otaczających tkanek.

Laserowe zamykanie naczynek na twarzy i nogach

Laserowe zamykanie naczynek jest powszechnie stosowanym zabiegiem w dermatologii estetycznej, mającym na celu eliminację pajączków i rozszerzonych naczynek na skórze. Efekty są zazwyczaj widoczne już po pierwszej sesji, chociaż pełne rezultaty wymagają zazwyczaj serii zabiegów. Po zastosowaniu laserowej terapii naczynka stają się mniej widoczne lub całkowicie znikają, poprawiając estetykę skóry.

Po zabiegu może pojawić się lekkie zaczerwienienie, opuchlizna lub uczucie pieczenia, ale te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń zabieg jest precyzyjny i bezpieczny, minimalizując ryzyko uszkodzenia otaczających tkanek. Laserowe zamykanie naczynek na nogach i twarzy nie wymaga znieczulenia ani długiej rekonwalescencji, co pozwala pacjentom szybko wrócić do normalnych aktywności.

W naszym Ośrodku zamykaniem naczynek zajmujemy się od 2016roku.

Obecnie dysponujemy nowym, zaawansowanym technologicznie systemem laserowym koreańskiej firmy WONTECH. Dzięki temu mamy możliwość stosowana dwóch różnych długości fal co przekłada się na skuteczne usuwanie różnych zmian naczyniowych.

laser

Skuteczność zabiegu laserowego

Laser KTP 532 nm z długim impulsem przeznaczony jest głównie do zamykania płytko położonych najcieńszych naczynek o średnicy 10-100µm tworzące zmiany rumieniowe.

Laser neodymowo – yagowy o długości fali 1064nm trwale zamyka głębiej położone śródskórne i podskórne teleangiektazje i venulektazje („pajączki”) o średnicy od 0,5mm do 3mm zlokalizowane na nogach i na twarzy oraz punkty rubinowe i jeziorka żylne.

Laserowe leczenie teleangiektazji wiąże się z koniecznością wykonania co najmniej 2-3 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

W przypadku „pajączków” na nogach, z którym zwykle współistnieją większe naczynia żylne (żyły siatkowate) , najbardziej skuteczne i dające długotrwały efekt jest leczenie skojarzone czyli skleroterapia większych naczyń podskórnych i laserowe zamykanie drobnych naczynek.

Przed leczeniem
Po zabiegu
Przed leczeniem
Po zabiegu

W naszym Centrum leczenie zmian naczyniowych na nogach zawsze poprzedzone jest konsultacją chirurga naczyniowego z badaniem usg z opcją kolorowego dopplera. Pozwala to wykluczyć lub rozpoznać niewydolność głębiej położonych żył, co ma podstawowe znaczenie dla skuteczności zabiegów laserowych i skleroterapii.

Wskazania do zabiegu laserem Nd:YAG

Wskazania do zabiegu laserem KTP

Bezpieczeństwo zabiegu laserowego

System laserowy którym dysponujemy w naszym Centrum jest wyposażony w szkło szafirowe, które zapobiega nadmiernemu przegrzaniu skóry. Ta innowacyjna technologia daje ciągłe, wysokowydajne chłodzenie kontaktowe skóry, co zapewnia:

v laser vascular0
  • Ciąża: Nie wykonuje się naświetlań u kobiet w ciąży

  • Opalona skóra:  Każda opalenizna – słoneczna, po solarium czy po zastosowaniu samoopalacza zmniejsza skuteczność zabiegu i może spowodować wystąpienie pęcherzy, odbarwień lub przebarwień. Przed zabiegiem opalenizna musi zbladnąć.

  • Wirus opryszczki (HSV) typu 1 i 2: Nie należy naświetlać skóry jeśli obecne są na niej aktywne zmiany. U pacjentów z występowaniem zmian wywołanych HSV 1 i 2 należy zastosować farmakologiczną profilaktykę.

  • Aktywna infekcja skóry:  nie należy naświetlać ran skóry i obszarów zainfekowanych.

  • Keloidy (bliznowce): Przed zabiegiem na dużym obszarze należy przeprowadzić test.

  • Accutane: Leczenie trądziku różowatego pochodnymi preparatu Accutane – należy odczekać 6 miesięcy po zakończeniu terapii

  • Tatuaże:  Nie należy wykonywać zabiegu na tatuażach włącznie z tatuażami dekoracyjnymi, permanentnymi, kosmetycznymi i medycznymi (np. port do radioterapii)

  • Fotoczułość:  Fotoczułość na światło 532/1064nm w wywiadzie medycznym.

  • Zaburzenia napadowe: Nie naświetla się pacjentów z epilepsją wywoływaną impulsami  światła.

  • Zażywanie leków: Pacjenci zażywający leki przeciwkrzepliwe, suplementy z żelazem, zioła takie jak gingko, ginseng lub czosnek mogą reagować siniakami.

  • Zażywanie leków fotouczulających: najpopularniejsze z nich to: środki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. Ibuprofen, Naproxen i Aspiryna, preparaty ziołowe np. dziurawiec, koper włoski, rumianek, leki hormonalne (estrogeny, progesteron), sulfonamidy (Biseptol), pochodne tetracyklin (doksycyklina), leki uspokajające w rodzaju chlorpromazyny, doustne leki dla diabetyków, leki moczopędne (furosemid, hydrochlorotiazyd), leki przeciwarytmiczne – jak amiodaron, leki przeciwpadaczkowe. Jeśli to możliwe należy odstawić te leki na ok. 3-5 dni przed zabiegiem.

  • Fotouczulające substancje stosowane miejscowo:

    • retinoidy (witamina A i jej naturalne, lub syntetyczne pochodne).
    • peelingi chemiczne z użyciem różnego rodzaju kwasów
    • niektóre składniki perfum i kosmetyków
    • paradoksalnie, nawet środki chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym mogą mieć działanie fotouczulające
  • Nadwrażliwość na zimno: Zachować ostrożność u pacjentów z zespołem Raynaud’a.

  • Wszczepione stymulatory, kardiowertery i inne urządzenia – zaleca się nie zbliżać się na odległość mniejszą niż 15cm

  • Metalowe implanty lub wypełniacze – reakcja na działanie lasera jest nieznana

Przygotowanie do zabiegu laserowego:

Przed zabiegiem pacjentki prosimy o wypełnienie wywiadu medycznego i zapoznanie się z p/wskazaniami do zabiegu metodą laserową

  • Skóra musi być czysta i sucha; należy usunąć wszystkie kremy, balsamy, perfumy, makijaż, dezodoranty, samoopalacze, itp.

  • Należy zgolić włosy jeśli znajdują się w obszarze zabiegowym, aby uniknąć poparzenia skóry.

  • W przeciwieństwie do epilacji przed zabiegiem zamykania naczynek nie stosujemy środków znieczulających skórę (krem Emla), ponieważ powodują obkurczanie naczyń skórnych.

Zabieg:

Zabieg trwa około 20-30 minut w zależności od obszaru. Pacjent i osoba wykonująca zabieg zakładają okulary ochronne, po czym przez aplikator przystawiony do skóry emitowane są impulsowo wiązki światła czyli energia, którą zaabsorbuje hemoglobina w krwinkach czerwonych w naczyniach. Doznania bólowe podczas zabiegu to kwestia indywidualna pacjenta, znacznie ogranicza je szkło szafirowe, które zapobiega nadmiernemu przegrzaniu skóry.

Spodziewana reakcja to: zasinienie większych naczynek lub całkowite zniknięcie drobnych naczynek w połączeniu z zaczerwienieniem skóry i pokrzywką. Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk lub zaczerwienienie samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach. Skoagulowane laserem większe naczynka są ciemne (zakrzepnięta krew), barwnik krwi jest rozkładany i absorbowany w ciągu 2 – 6 tygodni. W tym czasie zmiana stopniowo blednie i staje się niewidoczna.

W przypadku naczyniaków rubinowych spodziewana reakcja na skórze to suche strupki, które znikają w ciągu kilkunastu dni. Podczas jednej wizyty można pozbyć się nawet kilkudziesięciu zmian.

Laserowe leczenie teleangiektazji wiąże się z koniecznością wykonania co najmniej 2-3 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

 

Po zabiegu:

Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk lub zaczerwienienie skóry samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

Bezpośrednio po powrocie do domu zalecamy schłodzenie skóry chłodnym / zimnym prysznicem oraz nałożenie zimnych kompresów lub kremu regenerującego np. Avene Cicalfate+,

Przez kolejne dni skórę na obszarach poddanych zabiegowi należy traktować wyjątkowo delikatnie:

  • Zaleca się nie stosowanie środków higieny i kosmetyków zawierających mydło, alkohol lub inne drażniące substancje (np. dezedoranty, perfumy)

  • Po kąpieli należy wycierać skórę delikatnie, używać kremów łagodzących z Panthenolem lub zasypek.

Przez 1-2 tygodnie po zabiegu:

  • prosimy nie zażywać leków i ziół fotouczulających, które były p/wskazane przed zabiegiem

  • należy unikać promieniowania UV (opalanie, solarium). W tym czasie powinno się stosować kremy z filtrem p/słonecznym o faktorze minimum 30+.

  • Nie stosować samoopalaczy, peelingów i innych preparatów złuszczających.

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Laser którym zamykamy naczynka jest nowoczesny i bezpieczny. Efekty uboczne zdarzają się bardzo rzadko i trwają dłużej niż kilka dni. Trwałe skutki uboczne np. przebarwienia są niezwykle rzadkie.

Mogą wystąpić:

  • Powierzchowne oparzenia, pęcherze, strupki – wymagają ochrony skóry po zabiegu, aseptyki (jałowych opatrunków), goją się zazwyczaj szybko, mogą pozostać niewielkie blizny

  • Siniaki (podskórne podbiegnięcia krwawe) – goją się samoistnie

  • Aktywacja opryszczki – leczenie miejscowe lub ewentualnie leki doustne po konsultacji lekarskiej

  • Zmiany w pigmentacji skóry (przebarwienia lub odbarwienia) – mogą się pojawić dopiero po   1-2 tygodniach i w rzadkich przypadkach mogą utrzymywać się przez miesiąc lub dłużej. Jeśli pojawi się odbarwienie lub przebarwienie terapię należy przerwać aż pigmentacja powróci do normy.

ZABIEGI LASEREM NEODYMOWO – YAGOWYM (Nd-Yag)

  • Laserowe przezskórne zamykanie naczynek:

  • Nogi – 550 PLN (sesja do 30minut)

  • Twarz – od 350 PLN | Dekolt – 300-400 PLN

  • Naczyniaki (punkty rubinowe) – od 200 PLN