Laserowa redukcja przebarwień skóry

Przebarwienia skóry i zmiany pigmentowe są częstym problemem kosmetycznym.

Pigmentacja skóry to naturalny proces regulowany przez melaninę, barwnik obecny w komórkach skóry. Melanina jest odpowiedzialna za nadawanie skórze koloru. Jednak nieprawidłowości w produkcji melaniny mogą prowadzić do różnych zaburzeń pigmentacji skóry.

Ich bezpośrednią przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie melanocytów (komórek pigmentowych), które produkują melaninę – barwnik skóry.​ Brązowe przebarwienia na skórze mogą być miejscowe lub rozległe, pojawiając się najczęściej na twarzy, rękach, dekolcie i innych obszarach ciała.

Jest wiele czynników które wpływają na powstawanie przebarwień,
najważniejsze to:

AdobeStock 163687977

Przebarwienia mogą obejmować różną grubość skóry. Te bardziej powierzchowne można usuwać metodą laserową.

W naszym Centrum mamy do dyspozycji Laser KTP 532 nm z długim impulsem, który charakteryzuje się płytkim wnikaniem w skórę i wysokim współczynnikiem absorpcji w melaninie oraz w hemoglobinie. Ta długość fali przeznaczona jest do zabiegów usuwania przebarwień, zmian pigmentowych oraz zamykania powierzchownych, cienkich mikronaczynek (rumienia).

Wiązka lasera rozbija nadmierne skupiska melaniny w skórze na drobne cząstki, które następnie są wchłaniane przez organizm. Gdy światło lasera pochłonie hemoglobina zawarta we krwi w powierzchownych mikronaczynkach – ulegną one zamknięciu.

Wskazania do zabiegu laserem KTP

  • Ciąża: Nie wykonuje się naświetlań u kobiet w ciąży

  • Opalona skóra: Laser KTP należy BEZWZGLĘDNIE stosować na skórę pozbawioną opalenizny! Każda opalenizna – słoneczna, po solarium czy po zastosowaniu samoopalacza może spowodować oparzenia skóry pod postacią pęcherzy oraz nasilenie przebarwień lub odbarwienia 

  • Fotouczulające substancje stosowane miejscowo

– retinoidy (witamina A i jej naturalne lub syntetyczne pochodne).

– peelingi chemiczne zawierające różnego rodzaju kwasy

– niektóre składniki perfum i kosmetyków

– paradoksalnie, nawet środki chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym mogą mieć działanie fotouczulające – nie stosować około 7 dni przed zabiegiem.

  • Zażywanie leków fotouczulających – zalecany odstawienie na ok. 7 dni. Najpopularniejsze z nich to: środki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. Ibuprofen, Naproxen i Aspiryna, preparaty ziołowe np. dziurawiec, koper włoski, rumianek, leki hormonalne (estrogeny, progesteron), sulfonamidy (Biseptol), pochodne tetracyklin (doksycyklina), leki uspokajające w rodzaju chlorpromazyny, doustne leki dla diabetyków, leki moczopędne (furosemid, hydrochlorotiazyd), leki przeciwarytmiczne – jak amiodaron, leki przeciwpadaczkowe. Jeśli to możliwe należy odstawić te leki na ok. 7 dni przed zabiegiem.

  • Zażywanie leków: Pacjenci zażywający leki przeciwkrzepliwe, suplementy z żelazem, zioła takie jak gingko, ginseng lub czosnek mogą reagować siniakami.

  • Wirus opryszczki (HSV) typu 1 i 2: Nie należy naświetlać skóry jeśli obecne są na niej aktywne zmiany. U pacjentów z występowaniem zmian wywołanych HSV 1 i 2 należy zastosować farmakologiczną profilaktykę.

  • Aktywna infekcja skóry:  nie należy naświetlać ran skóry i obszarów zainfekowanych.

  • Keloidy (bliznowce): Przed zabiegiem na dużym obszarze należy przeprowadzić test.

  • Accutane: Leczenie trądziku różowatego pochodnymi preparatu Accutane – należy odczekać 6 miesięcy po zakończeniu terapii

  • Tatuaże:  Nie należy wykonywać zabiegu na tatuażach włącznie z tatuażami dekoracyjnymi, permanentnymi, kosmetycznymi i medycznymi (np. port do radioterapii)

  • Fotoczułość:  Fotoczułość na światło 532/1064nm w wywiadzie medycznym.

  • Zaburzenia napadowe: Nie naświetla się pacjentów z epilepsją wywoływaną impulsami  światła.

  • Nadwrażliwość na zimno: Zachować ostrożność u pacjentów z zespołem Raynaud’a.

  • Wszczepione stymulatory, kardiowertery i inne urządzenia – zaleca się nie zbliżać się na odległość mniejszą niż 15cm

  • Metalowe implanty lub wypełniacze – reakcja na działanie lasera jest nieznana

Przygotowanie do zabiegu :

Przed zabiegiem pacjentki prosimy o wypełnienie wywiadu medycznego i zapoznanie się z p/wskazaniami do zabiegu metodą laserową

  1. Należy pamiętać, że zabiegi laserem KTP wykonujemy na skórę pozbawioną opalenizny

  2. Skóra musi być czysta i sucha; należy usunąć wszystkie kremy, balsamy, perfumy, makijaż, dezodoranty, samoopalacze, itp.

  3. Nie ma potrzeby stosowania miejscowego znieczulenia

Zabieg:

Pacjent i lekarz/pielęgniarka zakładają okulary ochronne, po czym przez aplikator przystawiony do skóry emitowane są impulsowo wiązki światła czyli energia, którą zaabsorbuje melanina lub hemoglobina. Dzięki chłodzącym właściwościom szkła szafirowego pacjent nie odczuwa bólu, jedynie punktowe, intensywne ciepło. Zabieg trwa około 20-30 minut w zależności od obszaru.

Spodziewana reakcja po zabiegu to zaczerwienienie skóry, może utrzymywać się przez kilka dni. W ciągu 2 – 6 tygodni zmiany stopniowo bledną i stają się niewidoczne.

Po zabiegu:

Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach. Zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka dni i stopniowo się zmniejsza.

Bezpośrednio po powrocie do domu zalecamy schłodzenie skóry oraz nałożenie zimnych kompresów, a następnie kremu regenerującego Avene Cicalfate+,

Przez kolejne dni skórę na obszarach poddanych zabiegowi należy traktować wyjątkowo delikatnie:

  • Zaleca się nie stosowanie środków higieny i kosmetyków zawierających mydło, alkohol lub inne drażniące substancje (np. dezodoranty, perfumy)

  • Po kąpieli należy wycierać skórę delikatnie, używać kremów regenerujących np. Avene Cicalfate.

Przez 1-2 tygodnie po zabiegu:

  • prosimy nie zażywać leków i ziół fotouczulających, które były p/wskazane przed zabiegiem

  • należy unikać promieniowania UV (opalanie, solarium). W tym czasie powinno się stosować kremy z filtrem p/słonecznym o faktorze minimum 50+.

  • Nie stosować samoopalaczy, peelingów i innych preparatów złuszczających.

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Efekty uboczne zdarzają się bardzo rzadko i nie trwają dłużej niż kilka dni, a trwałe skutki uboczne są niezwykle rzadkie.

Mogą wystąpić:

  • Oparzenia, pęcherze, strupki – wymagają ochrony skóry po zabiegu, aseptyki (jałowych opatrunków), goją się zazwyczaj szybko, mogą pozostać niewielkie blizny

  • Siniaki (podskórne podbiegnięcia krwawe) – goją się samoistnie

  • Aktywacja opryszczki – leczenie miejscowe lub ewentualnie leki doustne po konsultacji lekarskiej

  • Zmiany w pigmentacji skóry (przebarwienia lub odbarwienia) – mogą się pojawić dopiero po   1-2 tygodniach i w rzadkich przypadkach mogą utrzymywać się przez miesiąc lub dłużej. Jeśli pojawi się odbarwienie lub przebarwienie terapię należy przerwać aż pigmentacja powróci do normy.

PRZEBARWIENIA, PIEGI, PLAMY STARCZE, FOTOODMŁADZANIE

  • Mały obszar (nos, czoło, broda) – 200 PLN

  • Średni obszar (dwa policzki) – 250 PLN

  • Cała twarz – 350 PLN

  • Dłonie – 350 PLN