Skleroterapia

Skleroterapia (obliteracja) to nieoperacyjna metoda leczenia przewlekłej choroby żylakowej, która polega na wstrzykiwaniu do chorych żył substancji sklerotyzującej, która wywołuje zakrzep, skurcz i reakcję zapalną ściany żyły, co prowadzi do zwłóknienia i zamknięcia naczynia.

Skleroterapia jest praktycznie bezbolesną, nie wymagającą znieczulenia metodą leczenia, nie ogranicza codziennych obowiązków, ani pracy zawodowej.

Stosuję różne techniki skleroterapii:
 • Mikroskleroterapia – płynem sklerotyzującym zamykam „pajączki” i żyły siateczkowate.  
 • Skleroterapia piankowa – pianą sklerotyzującą (mieszaniną powietrza i leku) zamykam większe żyły siateczkowate i żylaki różnego pochodzenia (po leczeniu chirurgicznym lub laserowym oraz pojedyncze pierwotne lub nawrotowe żylaki)
 • Echoskleroterapia piankowa – w wybranych przypadkach pod kontrolą USG pianą sklerotyzującą zamykam niewydolne odcinki głównych żył powierzchownych
Mikroskleroterapia
Skleroterapia piankowa
Skleroterapia z podświetlaczem diodowym
Skleroterapia pod USG
* Filmy ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

Efekty leczenia metodą skleroterapii
w Centrum Medycznym Terpiłowski

* Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

Dla bezpieczeństwa pacjentów:Istnieją ograniczenia w ilości podawanego leku, a sam zabieg nie powinien trwać zbyt długo, dlatego przy rozległych zmianach skleroterapię wykonuję w kilku etapach, w odstępach 1 lub 2 tygodniowych.Ważnym elementem profilaktyki p/zakrzepowej po zabiegu jest wzmożona aktywność ruchowa i chodzenie w pończosze medycznej.Zawsze kwalifikacja do zabiegu na podstawie badania usg z kolorowym dopplerem.Skleroterapia polega na wielokrotnych nakłuciach skóry jednorazowymi igłami z zachowaniem zasad aseptyki, nie mniej jednak wskazane jest szczepienie przeciw żółtaczce (WZW).

Alergia na substancję sklerotyzującą, okres ciąży i karmienia piersią, poważne choroby układowe, miejscowa lub uogólniona infekcja, zakrzepica żył głębokich i powierzchownych, niedrożność układu żył głębokich, trombofilia i inne stany nadkrzepliwości, niedokrwienie kończyn, pacjenci z ograniczoną sprawnością ruchową, dodatkowo w przypadku skleroterapii pianą – stwierdzony przetrwały otwór owalny w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca i migrena. Ostrożności wymagają pacjentki stosujące antykoncepcję i hormonalną terapię zastępczą.

Pacjentów do skleroterapii, niezależnie od wielkości zmian naczyniowych, zawsze kwalifikuję na podstawie ultrasonografii dopplerowskiej. Ocena żył głębiej położonych jest niezbędnym warunkiem bezpiecznego i skutecznego zabiegu. Przed zabiegiem podświetlaczem diodowym oceniam naczynia podskórne, ponieważ „pajączki” zwykle mają naczynia zasilające i połączone są z różnej średnicy żyłami siateczkowatymi, które mogą być niewidoczne „gołym okiem”. Skleroterapia będzie na długo skuteczna, gdy w pierwszej kolejności zamknie się właśnie głębiej położone naczynia, a w dalszej kolejności powierzchowne „pajączki”.

Przygotowanie do zabiegu:

 • Przed zabiegiem pacjentki prosimy o zapoznanie się z p/wskazaniami do skleroterapii
 • Przy kwalifikacji do zabiegu należy poinformować o chorobach, przyjmowanych lekach  – zwłaszcza doustnych antykoagulantach (Acenocumarol, Warfin, Sintrom) i lekach hormonalnych (antykoncepcja)
 • Przed zabiegiem kończynę należy wydepilować
 • W dniu zabiegu należy powstrzymać się od stosowania kremów i balsamów

Zabieg:

 • Zabieg odbywa się w pozycji leżącej, podczas jednej sesji wykonuję kilkanaście wstrzyknięć.
 • Podawanie sklerozantu zazwyczaj jest bezbolesne, czasami pacjent może odczuwać ukłucia cienką igłą „insulinówką” i nieznaczne pieczenie.
 • W przypadku wstrzyknięcia sklerozantu poza naczynie lub pęknięcia naczynia pojawia się wyraźne pieczenie lub ból, co należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi
 • Aby lek jak najdłużej pozostał w miejscach gdzie został podany i nie wypłukała go krążąca krew, stosujemy ucisk gazikami i plastrami hipoalergicznymi.
 • Zabieg kończymy zakładając na nogę pończochę medyczną.

Po zabiegu:

 • pacjent powinien intensywnie spacerować przez 15-20minut, aby wzmożony prąd krwi podczas marszu dezaktywował pęcherzyki powietrza ze sklerozantem, które podczas zabiegu mogą przemieszczać się do układu żył głębokich. Czynność ta zapobiega zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej.
 • Przez kolejne 2-3 doby pacjent powinien mieć pończochę na nodze w dzień i w nocy. Następnie zaleca się przez 2-3 tygodnie, do czasu wizyty kontrolnej, chodzenie w pończosze w ciągu dnia, spać można bez pończochy. Nie stosowanie się do powyższego zalecenia może zmniejszyć skuteczność leczenia.
 • Wskazana jest duża aktywność ruchowa oraz unikanie długiego siedzenia i leżenia.
 • Po pierwszym zdjęciu pończochy w miejscach ukłuć igłą mogą być widoczne „siniaki”, pokrzywka, zaczerwienienia skóry na przebiegu zamykanych naczyń. Zmiany te samoistnie znikają po kilku dniach. W przypadku krwiaków podskórnych należy stosować maści heparynowe. Miejscowe dolegliwości bólowe występują rzadko i mają niewielkie nasilenie.
 • Po skleroterapii żylaków i większych żył siateczkowatych gdy skurcz naczynia lub kompresja były niedostateczne mogą pojawiać się pod skórą tkliwe przy dotyku zgrubienia żył wypełnionych zakrzepniętą krwią – miejscowe zakrzepy. Zmiany te nie są niebezpieczne, podczas kontrolnej wizyty po 2-3 tygodniach nakłuwa się i usuwa skrzepniętą krew. Czynność ta zapobiega powstaniu przebarwień skóry,
 • W późniejszym okresie nad niektórymi zamykanymi żyłami mogą pojawiać się brązowawe przebarwienia skóry, które znikają po kilku tygodniach, a w wyjątkowych sytuacjach – po kilku miesiącach.

Skleroterapia to metoda leczenia, która wymaga zaufania do lekarza i cierpliwości pacjenta, bo na dobry efekt kosmetyczny w zależności od wielkości i rozległości zmian, niekiedy trzeba poczekać nawet kilka lub kilkanaście tygodni. Zabiegów skleroterapii nie wykonuje się bezpośrednio przed planowanym eksponowaniem nóg lub intensywnym opalaniem się.

Ogólne objawy niepożądane po skleroterapii – występują tylko w około 2-3% i zazwyczaj dotyczą obliteracji pianą sklerotyzującą dużych żył np. żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej lub perforatorów, są związane z przedostaniem się piany sklerotyzującej do ogólnoustrojowego krążenia, trwają do kilku minut i ustępują samoistnie bez ujemnych reakcji.  Są to:

 • napady migreny,
 • przemijające niedokrwienie mózgu pod postacią krótkotrwałego, kilkuminutowego zaburzenia widzenia lub zaniewidzenia
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • suchy kaszel,

Inne objawy niepożądane to:

 • Uczulenie na środek obliterujący może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego nawet ze skutkiem śmiertelnym
 • Przeniesienie zakażenia wirusowego (WZW typu B i C, HIV)
 • zakrzepica żył głębokich – poważne, ale niezmiernie rzadkie powikłanie (jedno na 4-5 tysięcy leczonych). Objawia się: napięciem skóry i obrzękiem podudzia, silnymi bólami łydki o charakterze rozpierania, rwania. Powikłanie to wymaga natychmiastowego powiadomienia lekarza i leczenia lekami p/krzepliwymi. Nieleczona zakrzepica żył głębokich może prowadzić do zatorowości płucnej
 • Niewielki obrzęk kostki i stopy w pończosze medycznej bez towarzyszącego bólu jest zjawiskiem normalnym. Można go zmniejszyć przez wysokie ułożenie nogi lub uciśnięcie stopy i kostki bandażem elastycznym

Miejscowe objawy niepożądane po skleroterapii:

 • zaczerwienienie skóry, pokrzywka – ustępują samoistnie. U niektórych pacjentów, zazwyczaj leczonych w miesiącach letnich zaczerwienienie skóry może utrzymywać się  przez okres 2-3 miesięcy ustępuje wraz ze spadkiem temperatury otoczenia.
 • Zakrzepy żylaków –  po 2-3 tygodniach od zabiegu wymagają nakłucia i ewakuacji skrzepliny. W przeciwnym wypadku mogą powstać przebarwienia skóry. Zalecane jest wcieranie maści z Heparyną
 • Zakrzepy drobnych naczynek żylnych nie wymagają nakłucia. Resorbcja czyli rozkład skrzepniętej krwi i ich włóknienie trwa kilka tygodni. Zalecane jest wcieranie maści z Heparyną.
 • Brązowawe przebarwienia skóry nad obliterowaną żyłą ( z reguły ustępują w ciągu kilku tygodni, czasem w ciągu kilku miesięcy),
 • Bardzo rzadko zdarza się martwica skóry w miejscu podania sklerozantu – suchy czarny strupek – goi się  samoistnie w okresie 3-4 tygodni z pozostawieniem blizny, wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Centrum Medyczne
Terpiłowski