Pacjentów do skleroterapii, niezależnie od wielkości zmian naczyniowych, zawsze kwalifikuję na podstawie ultrasonografii dopplerowskiej. Ocena żył głębiej położonych jest niezbędnym warunkiem bezpiecznego i skutecznego zabiegu. Przed zabiegiem podświetlaczem diodowym oceniam naczynia podskórne, ponieważ „pajączki” zwykle mają naczynia zasilające i połączone są z różnej średnicy żyłami siateczkowatymi, które mogą być niewidoczne „gołym okiem”. Skleroterapia będzie na długo skuteczna, gdy w pierwszej kolejności zamknie się właśnie głębiej położone naczynia, a w dalszej kolejności powierzchowne „pajączki”.
Przygotowanie do zabiegu:
- Przed zabiegiem pacjentki prosimy o zapoznanie się z p/wskazaniami do skleroterapii
- Przy kwalifikacji do zabiegu należy poinformować o chorobach, przyjmowanych lekach – zwłaszcza doustnych antykoagulantach (Acenocumarol, Warfin, Sintrom) i lekach hormonalnych (antykoncepcja)
- Przed zabiegiem kończynę należy wydepilować
- W dniu zabiegu należy powstrzymać się od stosowania kremów i balsamów
Zabieg:
- Zabieg odbywa się w pozycji leżącej, podczas jednej sesji wykonuję kilkanaście wstrzyknięć.
- Podawanie sklerozantu zazwyczaj jest bezbolesne, czasami pacjent może odczuwać ukłucia cienką igłą „insulinówką” i nieznaczne pieczenie.
- W przypadku wstrzyknięcia sklerozantu poza naczynie lub pęknięcia naczynia pojawia się wyraźne pieczenie lub ból, co należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi
- Aby lek jak najdłużej pozostał w miejscach gdzie został podany i nie wypłukała go krążąca krew, stosujemy ucisk gazikami i plastrami hipoalergicznymi.
- Zabieg kończymy zakładając na nogę pończochę medyczną.
Skleroterapia zalecenia po zabiegu:
- pacjent powinien intensywnie spacerować przez 15-20minut, aby wzmożony prąd krwi podczas marszu dezaktywował pęcherzyki powietrza ze sklerozantem, które podczas zabiegu mogą przemieszczać się do układu żył głębokich. Czynność ta zapobiega zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej.
- Przez kolejne 2-3 doby pacjent powinien mieć pończochę na nodze w dzień i w nocy. Następnie zaleca się przez 2-3 tygodnie, do czasu wizyty kontrolnej, chodzenie w pończosze w ciągu dnia, spać można bez pończochy. Nie stosowanie się do powyższego zalecenia może zmniejszyć skuteczność leczenia.
- Wskazana jest duża aktywność ruchowa oraz unikanie długiego siedzenia i leżenia.
- Po pierwszym zdjęciu pończochy w miejscach ukłuć igłą mogą być widoczne „siniaki”, pokrzywka, zaczerwienienia skóry na przebiegu zamykanych naczyń. Zmiany te samoistnie znikają po kilku dniach. W przypadku krwiaków podskórnych należy stosować maści heparynowe. Miejscowe dolegliwości bólowe występują rzadko i mają niewielkie nasilenie.
- Po skleroterapii żylaków i większych żył siateczkowatych gdy skurcz naczynia lub kompresja były niedostateczne mogą pojawiać się pod skórą tkliwe przy dotyku zgrubienia żył wypełnionych zakrzepniętą krwią – miejscowe zakrzepy. Zmiany te nie są niebezpieczne, podczas kontrolnej wizyty po 2-3 tygodniach nakłuwa się i usuwa skrzepniętą krew. Czynność ta zapobiega powstaniu przebarwień skóry,
- W późniejszym okresie nad niektórymi zamykanymi żyłami mogą pojawiać się brązowawe przebarwienia skóry, które znikają po kilku tygodniach, a w wyjątkowych sytuacjach – po kilku miesiącach.
Skleroterapia to metoda leczenia, która wymaga zaufania do lekarza i cierpliwości pacjenta, bo na dobry efekt kosmetyczny w zależności od wielkości i rozległości zmian, niekiedy trzeba poczekać nawet kilka lub kilkanaście tygodni. Zabiegów skleroterapii nie wykonuje się bezpośrednio przed planowanym eksponowaniem nóg lub intensywnym opalaniem się.