Laserowe usuwanie żylaków

Jak leczymy żylaki

Naszą strategię w leczeniu choroby żylakowej wytyczają trendy współczesnej flebologii. Pacjenci oczekują skutecznej terapii bez blizn, „cierpienia” ale z dobrym efektem estetycznym. Obecnie leczenie żylaków jest procesem złożonym, często wieloetapowym.

Łączymy różne małoinwazyjne procedury medyczne, które wzajemnie się uzupełniają.

W naszym Centrum, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby żylakowej, leczenie zawsze poprzedzamy ultrasonografią z opcją kolorowego dopplera (USG Duplex Doppler Kolor). Na tej podstawie wspólnie z pacjentem planujemy dalsze postępowanie. Proces leczenia zwykle składa się z trzech etapów:

Przed laserowym
leczeniem żylaków*
Po laserowym
leczeniu żylaków*
*Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.

1

W pierwszej kolejności likwidujemy reflux osiowy, czyli usuwamy z krążenia niewydolne główne żyły powierzchowne - żyłę odpiszczelową i/lub odstrzałkową

2

Następnie eliminujemy żylaki pochodzące z wyżej wymienionych niewydolnych żył i żylaki poboczne

3

W ostatniej kolejności usuwamy niewydolne żyły siateczkowate i teleangiektazje potocznie nazywane „pajączkami” lub „pękającymi naczynkami”.

Usuwanie żylaków

Operacyjne usuwanie żylaków kończyn dolnych wykonywane jest metodą Babcocka. Zabieg odbywa się w znieczuleniu lędźwiowym, polega na wyrwaniu niewydolnej żyły odpiszczelowej od stopy do pachwiny lub żyły odstrzałkowej na goleni. Z nacięć skóry wykonuje się flebektomię czyli wyrywanie lub podwiązanie żylaków. Po zabiegu występują liczne krwiaki, a okres rekonwalescencji trwa 3-4 tygodnie, mogą pozostać nieestetyczne blizny.

W porównaniu z tradycyjną metodą chirurgiczną, laserowe usuwanie żylaków zapewnia pacjentom krótki czas rekonwalescencji praktycznie bez dolegliwości bólowych oraz mniejsze ryzyko powikłań.

Profilaktyka przeciwżylakowa zapobiega nawrotom choroby

Na sukces terapeutyczny leczenia żylaków składa się efekt doraźny, czyli doszczętne usunięcie żylaków z możliwie jak najlepszym wynikiem kosmetycznym oraz efekt odległy, czyli brak nowych żylaków. Oceniając odległą skuteczność leczenia, należy wziąć pod uwagę dwa fakty:

  • zadaniem lekarza jest doszczętne wyeliminowanie z krążenia zmienionych chorobowo żył z zachowaniem zasad współczesnej wiedzy medycznej
  • pacjent w kolejnych latach po zabiegu powinien stosować profilaktykę przeciwżylakową, zwłaszcza przy wrodzonej skłonności do żylaków

Brak jednego z wyżej wymienionych elementów może istotnie przyczynić się do nawrotu choroby żylakowej.

Tak jak oczywistością są dla nas okresowe kontrole u lekarza stomatologa, tak standardem powinny być coroczne kontrole u chirurga naczyniowego. Dzięki ultrasonografii dopplerowskiej mamy możliwość oceny efektów leczenia oraz postępu lub ewentualnego nawrotu choroby żylakowej. Jeżeli pojawią się nowe żylaki lub pajączki, co oczywiście jest możliwe, można je łatwo zdiagnozować i usunąć.

Przed zabiegiem scleroterapii*
Po zabiegach scleroterapii*
*Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.
  • Konsultacja chirurga naczyniowego – 250 PLN
  • USG Doppler tętnic kończyn lub żył kończyn280 PLN
  • Konsultacja z USG Doppler: dwie kończyny – 400 PLN, jedna kończyna – 350 PLN