Teleangiektazje, potocznie zwane pajączkami lub popękanymi naczynkami, to drobne rozszerzone naczynia krwionośne widoczne przez skorę. Choć często postrzegane są jedynie jako defekt kosmetyczny, w rzeczywistości mogą być pierwszym objawem poważniejszych problemów z krążeniem żylnym, takich jak niewydolność żylna, żylaki czy zakrzepica. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować tego problemu i odpowiednio wcześnie podjąć działania diagnostyczne i lecznicze. W Centrum Medycznym Terpiłowski oferujemy kompleksowe podejście do problemu pajączków, dobierając terapię indywidualnie do przyczyny i stopnia zaawansowania zmian naczyniowych.
Przyczyny powstawania pajączków naczyniowych
Pajączki naczyniowe powstają na skutek osłabienia ścian drobnych naczyń krwionośnych i zaburzeń przepływu krwi. Do głównych przyczyn ich powstawania zalicza się:
- Predyspozycje genetyczne – niektóre osoby mają wrodzoną, dziedziczoną po rodzicach skłonność do osłabienia ścian naczyń i zaburzeń krążenia.
- Zmiany hormonalne – estrogeny rozluźniają ściany naczyń, dlatego pajączki często pojawiają się w ciąży i podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji lub terapii zastępczej.
- Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej – utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych, prowadząc do zastoju i nadciśnienia żylnego.
- Otyłość – nadmiar tkanki tłuszczowej utrudnia przepływ krwi i zwiększa ciśnienie w naczyniach.
- Urazy, zabiegi chirurgiczne – mogą uszkadzać naczynia i zaburzać krążenie.
Najczęściej jednak pajączki są pierwszym objawem rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej. Stan ten charakteryzuje się upośledzeniem przepływu krwi w żyłach, spowodowanym niewydolnością zastawek żylnych. Krew zalega w naczyniach, co prowadzi do ich poszerzenia, powstawania żylaków, obrzęków i właśnie pajączków
Diagnostyka – ocena stopnia zaawansowania zmian naczyniowych
Aby odpowiednio dobrać leczenie, konieczna jest dokładna diagnostyka i ocena stopnia zaawansowania zmian naczyniowych. W Centrum Medycznym Terpiłowski przeprowadzamy:
- Dokładny wywiad lekarski – pytamy o objawy, choroby współistniejące, stosowane leki, tryb życia.
- Badanie fizykalne – oceniamy wygląd skóry, obecność obrzęków, żylaków, tętno na tętnicach nóg.
- Badanie USG Doppler – jest kluczowe dla prawidłowego rozpoznania i leczenia patologii żylnych, pozwala ocenić przepływ krwi w żyłach, niewydolność zastawek żylnych, wykryć ewentualne niedrożności.
Leczenie pajączków – metody dostosowane do przyczyny i zaawansowania zmian
Wybór metody leczenia pajączków zależy od przyczyny ich powstania i stopnia zaawansowania zmian naczyniowych.
- Laseroterapia – wiązka lasera Nd:YAG aplikowana przez skórę jest absorbowana przez hemoglobinę i zamyka światło poszerzonego naczynka, powodując jego zanik. Zabieg jest skuteczny przy średnicy naczynek do 1mm.
- Skleroterapia – pajączki zazwyczaj są zasilane przez większe podskórne żyły siatkowate lub drobne żylaki. Wówczas w pierwszej kolejności do tych rozszerzonych naczyń wstrzykuje się substancję obliterującą, która powoduje ich zakrzep, zwłóknienie i zanik. W drugiej kolejności laserem zamykamy pajączki.
- Laserowe lub operacyjne usuwanie żylaków – jeżeli pajączkom towarzyszą żylaki, zazwyczaj niewydolne są również główne żyły powierzchowne (żyła odpiszczelowa lub odstrzałkowa). Obecnie większość pacjentów wybiera laserową wewnątrzżylną ablację tych żył połączoną ze skleroterapią żylaków. Pajączki zamykane są laserowo w ostatnim etapie.
- Terapia uciskowa – noszenie podkolanówek lub pończoch o stopniowanym ucisku i indywidualnie dobranej sile kompresji poprawia przepływ krwi i zapobiega zastojom. To podstawa leczenia we wszystkich stadiach niewydolności żylnej.
- Leczenie farmakologiczne – leki uszczelniające naczynia, poprawiające mikrokrążenie i przeciwzapalne – wspomagają leczenie zabiegowe i zapobiegają nawrotom.
Profilaktyka – jak zapobiegać powstawaniu pajączków?
Równie ważna jak leczenie jest profilaktyka powstawania pajączków i żylaków. Szczególnie istotna jest ona u osób z grupy ryzyka – z predyspozycjami genetycznymi, otyłością, wykonujących pracę wymagającą długotrwałego stania lub siedzenia. Zalecamy:
- Regularne ćwiczenia aktywujące mięśnie łydek czyli tzw. pompę mięśniową poprawiają krążenie – spacery, jazda na rowerze, pływanie.
- Unikanie długotrwałego stania lub siedzenia – robienie przerw w pracy, gimnastyka w trakcie pracy, ktora aktywuje mięśnie łydek.
- Noszenie podkolanówek lub pończoch uciskowych – szczególnie wskazane podczas ciąży, podróży, u osób pracujących w pozycji stojącej.
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała – redukcja nadwagi zmniejsza ryzyko niewydolności żylnej.
- Unikanie wysokich temperatur – gorące kąpiele, sauny, opalanie rozszerzają naczynia i pogarszają krążenie.
Wdrożenie tych prostych zasad pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej i powstawania pajączków.