Depilacja laserowa

Przed zabiegiem
Efekt po zabiegu
Przed zabiegiem
Efekt po zabiegu

Zabieg depilacji laserowej

Depilacja laserowa jest to zabieg powodujący trwałe całkowite usunięcie wszystkich elementów włosa.

W tej metodzie wykorzystywane jest zjawisko fototermolizy czyli pochłanianie impulsów światła przez melaninę – barwnik włosa i ich zamiana na ciepło. Temperatura włosa podnosi się tak wysoko, że powoduje zniszczenie mieszka włosowego (cebulki włosa), bez uszkodzenia naskórka oraz otaczających tkanek.  Do depilacji wykorzystywane są  lasery diodowe emitujące długości fali 800 – 810nm (najczęściej używane w gabinetach kosmetycznych), lasery aleksandrytowe 755nm i lasery neodymowo – yagowe.

Te ostatnie emitują falę długości 1064nm. Jest to najdłuższa i najgłębiej penetrująca fala stosowana do zabiegów depilacyjnych. Jest ona absorbowana przez melaninę włosa, a także hemoglobinę zawartą w naczyniach krwionośnych z których korzysta brodawka włosowa. Trwałemu uszkodzeniu ulega więc mieszek włosowy wraz z naczyniami odżywczymi. Zwiększa to efektywność zabiegu oraz  pozwala na zastosowanie niższej gęstości energii niż w laserach diodowych i aleksandrytowych, co przekłada się na mniejsze doznania bólowe.

Powszechnie stosowana depilacja polega na mechanicznym częściowym usunięcie włosa. Pod powierzchnią skóry pozostaje mieszek włosowy, z którego po kilku dniach (golenie maszynką) lub 2-3 tygodniach (wyrywanie włosów depilatorem lub gorącym woskiem) zaczyna się ponowny odrost włosa.

W naszym Ośrodku dysponujemy laserem neodymowo-yagowym GentleYAG Pro firmy Syneron-Candela, który przede wszystkim stosujemy do zamykania naczyń, ale również z bardzo dobrym efektem wykorzystujemy do epilacji.   

Dzięki zaawansowanej technologii laser GentleYAG Pro można stosować do każdego rodzaju skóry, niezależnie od  pory roku. Najlepiej poddają się depilacji grube ciemne włosy u osób z jasną karnacją skóry – im większy kontrast między skórą a włosami, tym lepsze efekty zabiegu.

Skuteczność depilacji laserowej

Podczas jednego zabiegu depilacji nie jest możliwe usunięcie wszystkich włosów, ponieważ mają one różne etapy rozwoju: faza wzrostu którą cechuje największa ilość melaniny, faza wypadania i faza odpoczynku w której ilość melaniny jest niewielka. Po jednym zabiegu ilość włosów jest zredukowana o około 50%,  w trakcie pierwszych 2-3 zabiegów eliminuje się większość.

Zalecany jest cykl 4- 6 epilacji w odstępach 4-6 tygodni, ponieważ światło lasera powinno trafić na włos zawierający  barwnik (melaninę), czyli włos w stanie wzrostu.  

Na skuteczność zabiegu ma wpływ indywidualna charakterystyka pacjenta tzn. stan i typ skóry, wiek, płeć fizjologia włosa i zażywane leki.

Laserem GentleYAG PRO posiada wewnętrzne zabezpieczenia nadzorujące jakość włókna światłowodowego i optyki oraz poprawność dobranych parametrów. Przed każdym zabiegiem wprowadza się do komputera dane dotyczące fenotypu skóry, grubości i koloru włosa. Na tej podstawie komputer dostosowuje odpowiednią energię i czas trwania impulsu świetlnego.

Laser GentleYAG PRO posiada opatentowany system aktywnego chłodzenia skóry DCDTM
Środek chłodzący KRIOGEN jest aplikowany bezpośrednio na skórę w momencie emisji światła lasera. Znacznie zmniejsza to doznania bólowe i jednocześnie chroni skórę przed oparzeniem.

  • Ciąża: Nie wykonuje się naświetlań u kobiet w ciąży
  • Opalona skóra:  Każda opalenizna – słoneczna, po solarium czy po zastosowaniu samoopalacza zmniejsza skuteczność epilacji i może spowodować wystąpienie pęcherzy, odbarwień lub przebarwień. Przed zabiegiem opalenizna musi zbladnąć. Jeśli są wątpliwości, należy porównać obszar przeznaczony do zabiegu z innym obszarem o minimalnym ryzyku opalenia.
  • Wirus opryszczki (HSV) typu 1 i 2: Nie należy naświetlać skóry jeśli obecne są na niej aktywne zmiany. U pacjentów z występowaniem zmian wywołanych HSV 1 i 2 należy zastosować farmakologiczną profilaktykę.
  • Aktywna infekcja skóry:  nie należy naświetlać ran skóry i obszarów zainfekowanych.
  • Keloidy (bliznowce): Przed zabiegiem na dużym obszarze należy przeprowadzić test.
  • Accutane: Leczenie trądziku różowatego pochodnymi preparatu Accutane – należy odczekać 6 miesięcy po zakończeniu terapii
  • Tatuaże:  Nie należy wykonywać zabiegu na tatuażach włącznie z tatuażami dekoracyjnymi, permanentnymi, kosmetycznymi i medycznymi (np. port do radioterapii)
  • Fotoczułość:  Fotoczułość na światło 755/1064nm w wywiadzie medycznym.
  • Zaburzenia napadowe: Nie naświetla się pacjentów z epilepsją wywoływaną impulsami światła.
  • Zażywanie leków: Pacjenci zażywający leki przeciwkrzepliwe, suplementy z żelazem, zioła takie jak gingko, ginseng lub czosnek mogą reagować siniakami.
  • Zażywanie leków fotouczulających: najpopularniejsze z nich to: środki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. Ibuprofen, Naproxen i Aspiryna, preparaty ziołowe np. dziurawiec, koper włoski, rumianek, leki hormonalne (estrogeny, progesteron), sulfonamidy (Biseptol), pochodne tetracyklin (doksycyklina), leki uspokajające w rodzaju chlorpromazyny, doustne leki dla diabetyków, leki moczopędne (furosemid, hydrochlorotiazyd), leki przeciwarytmiczne – jak amiodaron, leki przeciwpadaczkowe.
    Jeśli to możliwe należy odstawić te leki na ok. 3-5 dni przed zabiegiem.
  • Fotouczulające substancje stosowane miejscowo:
    – retinoidy (witamina A i jej naturalne, lub syntetyczne pochodne)
    – peelingi chemiczne z użyciem różnego rodzaju kwasów
    – niektóre składniki perfum
    – paradoksalnie, nawet środki chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym mogą mieć działanie fotouczulające
  • Nadwrażliwość na zimno: Zachować ostrożność u pacjentów z zespołem Raynaud’a.
  • Wszczepione stymulatory, kardiowertery i inne urządzenia – zaleca się nie zbliżać się na odległość mniejszą niż 15cm  
  • Metalowe implanty lub wypełniacze – reakcja  na działanie lasera jest nieznana

Przygotowanie do zabiegu:

  • Przed zabiegiem pacjentki prosimy o wypełnienie wywiadu medycznego i zapoznanie się z p/wskazaniami do zabiegu metodą laserową
  • 6 tygodni przed zabiegiem nie powinno się wyrywać włosów woskiem lub depilatorem.
  • Obszar zabiegowy najkorzystniej jest ogolić 2-3 dni przed zabiegiem.
  • Nie wykonuje się laserowej epilacji długich włosów, ponieważ łodyga włosa znajdująca się na  skórze działa jak grzejnik i może ją oparzyć
  • Skóra musi być czysta i sucha; należy usunąć wszystkie kremy, balsamy, perfumy, makijaż, dezodoranty, samoopalacze, itp.
  • Przed zabiegiem epilacji można zastosować środki znieczulające np. krem Emla
  • Krem Emla nakłada się na skórę i zakrywa opatrunkiem okluzyjnym np. folią.

Zabieg

Zabieg trwa około 20-40 minut w zależności od obszaru zabiegowego. Pacjent i osoba wykonująca zabieg zakładają okulary ochronne, przez aplikator przykładany do skóry, punkt po punkcie emitowane są impulsowo wiązki światła czyli energia, którą zaabsorbuje melanina włosa. Doznania bólowe podczas zabiegu to kwestia indywidualna pacjenta, znacznie ogranicza je strumień KRIOGENU, który schładza skórę po każdym impulsie lasera.
Spodziewana reakcja to rumień (zaczerwienienie skory), obrzęk okołomieszkowy i pokrzywka.     Włosy na które trafiło światło lasera mogą się wysuwać ze skóry przez kilka tygodni, ale już nie odrastają. Oczywiście pojawią się włosy, które w czasie zabiegu były w stanie odpoczynku lub w fazie wypadania. Do czasu kolejnej epilacji można je golić (nie zaleca się wyrywania woskiem lub depilatorem).

Po zabiegu

Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk lub zaczerwienienie skóry samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach.
Bezpośrednio po powrocie do domu zalecamy schłodzenie skóry chłodnym /  zimnym prysznicem oraz nałożenie zimnych kompresów lub żelu np. AloeVera.
Przez kolejne dni skórę na obszarach poddanych zabiegowi należy traktować wyjątkowo delikatnie:

  • Zaleca się nie stosowanie środków higieny i kosmetyków zawierających mydło, alkohol lub inne drażniące substancje (np. dezedoranty, perfumy)
  • Po kąpieli należy wycierać skórę delikatnie, używać kremów łagodzących z Panthenolem lub zasypek.

Przez 1-2 tygodnie po zabiegu:

  • Prosimy nie zażywać leków i ziół fotouczulających, które były p/wskazane przed zabiegiem
  • Należy unikać promieniowania UV (opalanie, solarium). W tym czasie powinno się  stosować kremy z filtrem p/słonecznym o faktorze minimum 30+.                     
  • Nie stosować samoopalaczy,  peelingów i innych preparatów złuszczających.

Do czasu kolejnego zabiegu nie należy wyrywać włosów ( wosk, depilator), dopuszczalne jest golenie
W razie wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza  prowadzącego

System laserowy GentleYAG posiada wewnętrzne zabezpieczenia nadzorujące jakość włókna światłowodowego i optyki oraz poprawność dobranych parametrów. Efekty uboczne zdarzają się bardzo rzadko i nie trwają dłużej niż kilka dni. Trwałe skutki uboczne są niezwykle rzadkie.

Mogą wystąpić:

  • Oparzenia, pęcherze, strupki – wymagają ochrony skóry po zabiegu, aseptyki (jałowych opatrunków), goją się zazwyczaj szybko, mogą pozostać niewielkie blizny
  • Siniaki (podskórne podbiegnięcia krwawe) – goją się samoistnie
  • Aktywacja opryszczki – leczenie miejscowe lub ewentualnie leki doustne po konsultacji lekarskiej
  • Zmiany w pigmentacji skóry (przebarwienia lub odbarwienia) – mogą się pojawić dopiero po   1-2 tygodniach i w rzadkich przypadkach mogą utrzymywać się przez miesiąc lub dłużej. W takich przypadkach terapię należy przerwać aż pigmentacja powróci do normy.
  • Paradoksalne większenie ilości włosów po epilacji – grupą o największym ryzyku są kobiety z rejonu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu, Południowej Azji leczone na obszarze twarzy i szyi.