Zamykanie naczynek laserem Nd-Yag

Laserowe przezskórne zamykanie naczyń jest nowoczesną alternatywą dla mikroskleroterapii oraz cennym uzupełnieniem skleroterapii większych naczyń. Metoda ta polega na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy, czyli pochłaniania impulsów światła przez hemoglobinę i ich zamiany na ciepło. Temperatura krwi podnosi się wtedy tak wysoko, że powoduje zniszczenie ścian naczynia, bez uszkodzenia naskórka oraz otaczających tkanek.

W naszym Ośrodku dysponujemy laserem neodymowo-yagowym GentleYAG Pro firmy Syneron-Candela, którego jedną z funkcji jest przezskórne zamykanie naczynek twarzy i nóg.

 

Skuteczność zabiegu laserem GentleYAG Pro

Laser neodymowo - yagowy o długości fali 1064nm trwale zamyka śródskórne i podskórne naczynka o średnicy od 0,5mm do 4mm oraz  punkty rubinowe i jeziorka  żylne.

Terapii laserem 1064nm szczególnie skutecznie poddają się poszerzone naczynka twarzy.

W przypadku „pajączków” na nogach, z którym zwykle współistnieją większe naczynia żylne, najbardziej efektywne jest leczenie skojarzone czyli skleroterapia większych naczyń podskórnych i laserowe zamykanie drobnych naczynek. Na skuteczność zabiegu ma wpływ średnica zamykanych naczyń oraz głębokości na jakiej się znajdują.

Laserowe leczenie teleangiektazji wiąże się z koniecznością wykonania co najmniej 2-3 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni.

laserowe usuwanie żylakówPrzed leczeniem

usuwanie żylakówPo

laserowe usuwanie żylakówPrzed leczeniem

usuwanie żylakówPo

 

Bezpieczeństwo zabiegu laserem GentleYAG PRO

Urządzenie posiada wewnętrzne zabezpieczenia nadzorujące jakość włókna światłowodowego i optyki oraz poprawność dobranych parametrów. Przed każdym zabiegiem wprowadza się do komputera dane dotyczące fenotypu skóry i średnicy naczyń. Na tej podstawie komputer dostosowuje odpowiednią energię i czas trwania impulsu świetlnego.

 

Laser GentleYAG Pro posiada opatentowany system aktywnego chłodzenia skóry DCDTM  

Środek chłodzący KRIOGEN jest aplikowany bezpośrednio na skórę w momencie emisji światła lasera. Znacznie zmniejsza to doznania bólowe i jednocześnie chroni skórę przed oparzeniem.

impuls lasera

 

 

Przeciwskazania do zabiegu laserowego

 • Ciąża: Nie wykonuje się naświetlań u kobiet w ciąży
 • Opalona skóra:  Każda opalenizna - słoneczna, po solarium czy po zastosowaniu samoopalacza zmniejsza skuteczność depilacji i może spowodować wystąpienie pęcherzy, odbarwień lub przebarwień. Przed zabiegiem opalenizna musi zbladnąć. Jeśli są wątpliwości, należy porównać obszar przeznaczony do zabiegu z innym obszarem o minimalnym ryzyku opalenia.
 • Wirus opryszczki (HSV) typu 1 i 2: Nie należy naświetlać skóry jeśli obecne są na niej aktywne zmiany. U pacjentów z występowaniem zmian wywołanych HSV 1 i 2 należy zastosować farmakologiczną profilaktykę.
 • Aktywna infekcja skóry:  nie należy naświetlać ran skóry i obszarów zainfekowanych.
 • Keloidy (bliznowce): Przed zabiegiem na dużym obszarze należy przeprowadzić test.
 • Accutane: Leczenie trądziku różowatego pochodnymi preparatu Accutane – należy odczekać 6 miesięcy po zakończeniu terapii
 • Tatuaże:  Nie należy wykonywać zabiegu na tatuażach włącznie z tatuażami dekoracyjnymi, permanentnymi, kosmetycznymi i medycznymi (np. port do radioterapii)
 • Fotoczułość:  Fotoczułość na światło 755/1064nm w wywiadzie medycznym.
 • Zaburzenia napadowe: Nie naświetla się pacjentów z epilepsją wywoływaną impulsami  światła.
 • Zażywanie leków: Pacjenci zażywający leki przeciwkrzepliwe, suplementy z żelazem, zioła takie jak gingko, ginseng lub czosnek mogą reagować siniakami.
 • Zażywanie leków fotouczulających: najpopularniejsze z nich to: środki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. Ibuprofen, Naproxen i Aspiryna, preparaty ziołowe np. dziurawiec, koper włoski, rumianek, leki hormonalne (estrogeny, progesteron), sulfonamidy (Biseptol), pochodne tetracyklin (doksycyklina), leki uspokajające w rodzaju chlorpromazyny, doustne leki dla diabetyków, leki moczopędne (furosemid, hydrochlorotiazyd), leki przeciwarytmiczne - jak amiodaron, leki przeciwpadaczkowe.
   Jeśli to możliwe należy odstawić te leki na ok. 3-5 dni przed zabiegiem.
 • Fotouczulające substancje stosowane miejscowo:

- retinoidy (witamina A i jej naturalne, lub syntetyczne pochodne)

- peelingi chemiczne z użyciem różnego rodzaju kwasów

- niektóre składniki perfum

- paradoksalnie, nawet środki chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym mogą mieć działanie fotouczulające

 • Nadwrażliwość na zimno: Zachować ostrożność u pacjentów z zespołem Raynaud’a.
 • Wszczepione stymulatory, kardiowertery i inne urządzenia – zaleca się nie zbliżać się na odległość mniejszą niż 15cm  
 • Metalowe implanty lub wypełniacze - reakcja na działanie lasera jest nieznana

 

Opis metody

Przygotowanie do zabiegu :

Przed zabiegiem pacjentki prosimy o wypełnienie wywiadu medycznego i zapoznanie się z p/wskazaniami do zabiegu metodą laserową

 • Skóra musi być czysta i sucha; należy usunąć wszystkie kremy, balsamy, perfumy, makijaż, dezodoranty, samoopalacze, itp.
 • Należy zgolić włosy jeśli znajdują się w obszarze zabiegowym, aby uniknąć poparzenia skóry.
 • W przeciwieństwie do epilacji przed zabiegiem zamykania naczynek nie stosujemy środków znieczulających skórę (krem Emla), ponieważ powodują obkurczanie naczyń skórnych.

Zabieg:

Zabieg trwa około 20-30 minut w zależności od obszaru. Pacjent i lekarz/pielęgniarka zakładają okulary ochronne, po czym przez aplikator przystawiony do skóry emitowane są impulsowo wiązki światła czyli energia, którą zaabsorbuje hemoglobina w krwinkach czerwonych w naczyniach. Doznania bólowe podczas zabiegu to kwestia indywidualna pacjenta, znacznie ogranicza je strumień KRIOGENU, który schładza skórę po każdym impulsie lasera.

Spodziewana reakcja to całkowite zniknięcie drobniutkich lub zasinienie większych naczynek w połączeniu z rumieniem (zaczerwienieniem skóry) i pokrzywką. Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk lub zaczerwienienie skóry samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach. Skoagulowane laserem większe naczynka są ciemne (zakrzepnięta krew), barwnik krwi jest rozkładany i absorbowany w ciągu 2 – 6 tygodni. W tym czasie zmiana stopniowo blednie i staje się niewidoczna.

W przypadku naczyniaków rubinowych spodziewana reakcja na skórze to suche strupki, które znikają w ciągu kilkunastu dni. Podczas jednej wizyty można pozbyć się nawet kilkudziesięciu zmian.

Po zabiegu:

Po zabiegu ewentualne pieczenie, czasowy obrzęk lub zaczerwienienie skóry samoistnie ustępują po kilku godzinach, w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

Bezpośrednio po powrocie do domu zalecamy schłodzenie skóry chłodnym / zimnym prysznicem oraz nałożenie zimnych kompresów lub żelu np. AloeVera.

Przez kolejne dni skórę na obszarach poddanych zabiegowi należy traktować wyjątkowo delikatnie:

 • Zaleca się nie stosowanie środków higieny i kosmetyków zawierających mydło, alkohol lub inne drażniące substancje (np. dezedoranty, perfumy)
 • Po kąpieli należy wycierać skórę delikatnie, używać kremów łagodzących z Panthenolem lub zasypek.

Przez 1-2 tygodnie po zabiegu:

 • prosimy nie zażywać leków i ziół fotouczulających, które były p/wskazane przed zabiegiem
 • należy unikać promieniowania UV (opalanie, solarium). W tym czasie powinno się stosować kremy z filtrem p/słonecznym o faktorze minimum 30+.
 • Nie stosować samoopalaczy, peelingów i innych preparatów złuszczających.

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza prowadzącego.

 

Miejscowe objawy niepożądane

System laserowy GentleYAG  posiada wewnętrzne zabezpieczenia nadzorujące jakość włókna światłowodowego i optyki oraz poprawność dobranych parametrów. Efekty uboczne zdarzają się bardzo rzadko i nie trwają dłużej niż kilka dni, a trwałe skutki uboczne są niezwykle rzadkie.

Mogą wystąpić:

 • Oparzenia, pęcherze, strupki – wymagają ochrony skóry po zabiegu, aseptyki (jałowych opatrunków), goją się zazwyczaj szybko, mogą pozostać niewielkie blizny
 • Siniaki (podskórne podbiegnięcia krwawe) – goją się samoistnie
 • Aktywacja opryszczki – leczenie miejscowe lub ewentualnie leki doustne po konsultacji lekarskiej
 • Zmiany w pigmentacji skóry (przebarwienia lub odbarwienia) - mogą się pojawić dopiero po   1-2 tygodniach i w rzadkich przypadkach mogą utrzymywać się przez miesiąc lub dłużej. Jeśli pojawi się odbarwienie lub przebarwienie terapię należy przerwać aż pigmentacja powróci do normy.