Klejenie żylaków

Klejenie żylaków - co to takiego?

Klejenie żylaków to najnowsza metoda małoinwazyjnego leczenia choroby żylakowej. Jest alternatywą dla termicznej ablacji żył. Klej tkankowy wprowadzony pod kontrolą USG do światła chorej żyły układu powierzchownego zamyka ją i wyłącza z krążenia. Przepływ krwi zostaje przekierowany do innych zdrowych naczyń. Zamknięcie niewydolnych żył nie powoduje niepożądanych następstw, ponieważ żyły te nie spełniają swojej funkcji, a ich pozostawienie może w przyszłości stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Kleje tkankowe na bazie cyjanoakrylu są powszechnie używane w medycynie od lat 70-tych dwudziestego wieku. Dotychczas miały zastosowanie w chirurgii narządów miąższowych, laryngologii, ginekologii, okulistyce, do embolizacji malformacji naczyniowych i naczyniaków.

Zmienione żylakowato żyły odpiszczelowe zaczęto kleić od roku 2013. Jest to więc metoda bardzo młoda, ale dotychczasowe obserwacje są bardzo zachęcające – ilość zamkniętych na trwale żył jest porównywalna z metodami ablacji termicznej i znacznie przekracza 95%.

Ogólne zasady leczenia choroby żylakowej z użyciem kleju medycznego są takie same jak przy dotychczas stosowanych metodach termicznej ablacji tzn.:

  1. Kwalifikacja ultrasonograficzna przed zabiegiem
  2. Likwidacja refluxu osiowego, czyli wyłączenie z krążenia niewydolnych głównych żył powierzchownych – odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej metodą klejenia
  3. Eliminacja żylaków pochodzących z wyżej wymienionych niewydolnych żył i żylaków pobocznych – klejenie lub alternatywnie skleroterapia
  4. W ostatniej kolejności usuwanie podskórnych żył siateczkowatych i teleangiektazji potocznie zwanych „pajączkami” lub „pękającymi naczynkami” – laser przezskórny i / lub skleroterapia

Zalety stosowania systemów klejenia żylaków

  • tryb ambulatoryjny, zabieg trwa około 30minut
  • procedura minimalnie inwazyjna – ograniczona jedynie do jednego lub kilku nakłuć skóry
  • zabieg praktycznie bezbolesny – znieczulenie miejscowe tylko w miejscu wprowadzenia cewnika do aplikacji na udzie lub goleni, zamiast rozległej tumescencji na przebiegu żyły odpiszczelowej na udzie i goleni (termiczna ablacja )
  • Możliwość leczenia pacjentów , którzy przyjmują na stałe leki p/zakrzepowe lub mają zaburzenia krzepnięcia
  • brak konieczności stosowania pończochy medycznej w okresie 2-3 tygodni po zabiegu, jak ma to miejsce po zabiegach termicznej ablacji.

Można więc „kleić żylaki”:

  • w okresie letnich upałów
  • u pacjentów z łagodnym niedokrwieniem kończyn (stosowanie pończochy jest p/wskazane)
  • u pacjentów otyłych i z obrzękami limfatycznymi (kompresja pończochy jest nieskuteczna) 

Centrum Medyczne
Terpiłowski