ELVeS - laserowy zabieg endożylny


Laserowy zabieg endożylny ELVeS Radial™ polega na wewnątrzżylnej ablacji, czyli zamknięciu niewydolnych żył powierzchownych. Jest to nowoczesna alternatywa dla klasycznej operacji żylaków, czyli operacyjnego usunięcia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Energia lasera powoduje kontrolowane uszkodzenie ściany naczynia przez jej przegrzanie, co prowadzi do zwłóknienia i zarośnięcia niewydolnej żyły.
Przepływ krwi zostaje przekierowany do innych zdrowych naczyń. Zamknięcie niewydolnych żył nie powoduje niepożądanych następstw, ponieważ żyły te nie spełniają swojej funkcji, a ich pozostawienie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby po zabiegu ustępują lub znacznie zmniejszają się dolegliwości bólowe i obrzęki, zmniejszają sią lub zanikają żylaki, goją się zmiany skórne goleni.

Laserowa terapia wewnątrzżylna z wykorzystaniem lasera o długości fali 1470 nm i światłowodu radialnego ELVeS Radial™ jest międzynarodowym standardem leczenia niewydolności żylnej. ELVeS jest atrakcyjną alternatywą wśród dostępnych metod leczenia żylaków, zwłaszcza dla ludzi aktywnych zawodowo, którzy po zabiegu „nie mają czasu chorować” przez 3-6 tygodni, jak to ma miejsce po leczeniu chirurgicznym.

Pierwszy zabieg endożylny wykonano w USA w 1999 roku, w Polsce w 2003 roku.
W 2010 roku wraz z dr A. Wdowikiem byliśmy pionierami tej metody w regionie radomskim.

Korzyści dla pacjenta wynikające z wyboru zabiegu  ELVeS Radial™:

 • Zabieg minimalnie inwazyjny i bezpieczny
 • Najwyższa skuteczność spośród dostępnych metod - 97% zamkniętych żył po 5 latach od zabiegu
 • Tryb ambulatoryjny w znieczulaniu miejscowym
 • Krótki czas zabiegu (około 30-40 min)
 • Maksymalny komfort w czasie zabiegu
 • Natychmiastowe uruchomienie po zabiegu i szybki powrót do normalnej aktywności
 • Minimalny ból lub całkowity brak odczuć bólowych w czasie rekonwalescencji
 • Brak blizn i małe ryzyko wystąpienia zasinień po zabiegu
 • Doskonały wynik medyczny i estetyczny

 

Przed

Centrum Medyczne Terpiłowski

Po

dobry ginekolog Radom

Przed

Terpiłowski

Po

chirurga naczyniowa w Radomiu

Przed

Centrum Medyczne Terpiłowski

Po

dobry ginekolog Radom

Przed

Terpiłowski

Po

chirurga naczyniowa w Radomiu

Przed

Centrum Medyczne Terpiłowski

Po

dobry ginekolog Radom

Przed

Terpiłowski

Po

chirurga naczyniowa w Radomiu

Przed

Centrum Medyczne Terpiłowski

Po

dobry ginekolog Radom

Przed

Terpiłowski

Po

chirurga naczyniowa w Radomiu

 

Bezpieczeństwo zabiegu ELVeS

Fala światła o długości 1470nm emitowana przez światłowód radialny ma ekstremalnie małą penetrację w wodzie (jedynie 3mm), co umożliwia zamknięcie żyły z zastosowaniem minimalnej energii bez uszkodzenia sąsiadujących struktur.Obecnie stosuję zaawansowany technologicznie światłowód dwupierścieniowy (biradialny) firmy Biolitec.Nowa koncepcja polega na rozdzieleniu energii światła lasera na dwa pierścienie. Gęstość energii w każdym z pierścieni jest mniejsza, a naświetlenie ścian naczynia jest bardziej jednorodne, co daje wysoką skuteczność leczenia i bezpieczeństwo – ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek jest minimalne, praktycznie nie ma możliwości perforacji zamykanej żyły, jak to może mieć miejsce w laserach z prostym światłowodem, które emitują falę o długości 940nm lub 980nm. Światłowód radialny wykorzystuję tylko u jednego pacjenta, co potwierdzam specjalną „banderolą” naklejoną na karcie informacyjnej. Nie sterylizuję światłowodów i nie używam ich powtórnie u innych pacjentów, jak ma to miejsce w przypadku laserów starszej generacji.Światłowód wprowadzany do światła żyły oraz pozostały sprzęt używany do zabiegu jest jednorazowy, ale generalnie zalecamy szczepienie przeciw żółtaczce (WZW)
 

 

Przeciwwskazania do ELVeS

Ciąża, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, stany nadkrzepliwości krwi, zły stan ogólny chorego, niewydolność tętnic obwodowych, współistniejące poważne choroby, uczulenie na środki znieczulające, kręty przebieg lub pozapalne zrosty żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.

 

Opis metody

Pacjentów do ELVeS  kwalifikuję na podstawie ultrasonografii dopplerowskiej. Podczas badania mogę wstępnie określić czy I etap czyli ablacja głównych pni żylnych będzie wystarczająca. W przypadku dużych  żylaków zazwyczaj konieczny jest  II etap leczenia czyli skleroterapia (zamykanie żylaków iniekcjami pianki sklerotyzującej) lub miniflebektomia usunięcie  żylaków w znieczuleniu miejscowym z niewielkich nacięć skóry)

Przygotowanie do zabiegu

 • Przed zabiegiem pacjentki prosimy o zapoznanie się z p/wskazaniami do ELVeS
 • Zabiegu nie wykonuje się w czasie miesiączki, należy wziąć to pod uwagę ustalając termin. Najbezpieczniejsze będą pierwsze trzy tygodnie po zakończeniu miesiączkowania.
 • Przy kwalifikacji do zabiegu należy poinformować o chorobach i przyjmowanych lekach, a zwłaszcza doustnych antykoagulantach (Acenocumarol, Warfin), lekach p/płytkowych i lekach hormonalnych
 • Zalecane jest odstawienie leków hormonalnych (antykoncepcji) na 30 dni przez zabiegiem
 • Przed zabiegiem zalecamy wykonanie badań:
 • morfologia, glukoza, kreatynina, sód, potas, APTT, INR  
 • W dniu zabiegu pacjenci przyjmujący na stałe leki powinni je zażyć według dotychczasowego schematu z wyjątkiem leków wyżej wymienionych
 • Cztery godziny przed zabiegiem należy powstrzymać się od jedzenia
 • W dniu zabiegu należy wydepilować nogę wraz z pachwiną
 • Do zabiegu proszę założyć wygodny t-shirt, lub inną koszulkę
 • Wskazana jest obecność osoby towarzyszącej – nie zalecamy aby osoba operowana sama wracała do domu.

Zabieg:

 • Zabieg przeprowadzany jest w sterylnych warunkach sali zabiegowej pod kontrolą USG z zastosowaniem jednorazowego sprzętu, włącznie z fabrycznie zapakowanym światłowodem
 • Pacjent otrzymuje podskórnie lek p/krzepliwy (heparynę drobnocząsteczkową)
 • Po znieczuleniu miejscowym uda lub goleni, przez 2mm nakłucie skóry umieszczam w żyle introduktor - plastikową rurkę o niewielkiej średnicy, przez którą pod kontrolą USG wprowadzam włókno światłowodowe w okolicę pachwiny lub dołu podkolanowego
 • Najmniej przyjemnym etapem zabiegu jest znieczulenie tumescencyjne – wielokrotnie nakłuwając skórę łydki, uda oraz pachwiny lub dołu podkolanowego wprowadzam w okolicę żyły dużą ilość płynu znieczulającego, który zapewni dalszy komfort zabiegu, lepszy kontakt włókna ze ścianą obkurczonej żyły i zaabsorbuje nadmiar energii zapobiegając uszkodzeniu okolicznych tkanek
 • Zasadniczym etapem zabiegu jest emisja energii lasera połączona z powolnym wycofywaniem włókna światłowodowego. Jest to czynność niebolesna i bezpieczna. Żyła poddana wysokiej temperaturze ulega kontrolowanemu uszkodzeniu i w kolejnych tygodniach włóknieje.  
 • Podczas zabiegu pacjent jest przytomny i ma możliwość rozmowy z lekarzem.  
 • Zabieg trwa około 30-40min (w przypadku trudności z uzyskaniem dostępu do zamykanej żyły może trwać dłużej).
 • Zabieg kończymy założeniem opatrunku i pończochy medycznej  

Po zabiegu:

 • Po zabiegu pacjent intensywnie spaceruje przez 20minut - jest to ważny element profilaktyki przeciwzakrzepowej
 • Po około 30 minutach od zabiegu pacjent może powrócić do domu.
 • W kolejnych dniach wskazane są spacery i aktywny tryb życia. Przez 7 dni pacjent wykonuje sobie podskórnie iniekcje leku przeciwkrzepliwego w gotowych ampułkostrzykawkach.
 • Zalecamy chodzenie w pończosze medycznej przez dwie - trzy doby non-stop, przez kolejne  3 tygodnie w ciągu dnia.
 • Po  zabiegu laserem 1470nm ból pooperacyjny wzdłuż zamykanej żyły nie występuje lub jest minimalny, częściej jest to uczucie dyskomfortu, ciągnięcia, mrowienia. Pacjenci zwykle nie wymagają leków p/bólowych, jeżeli jest taka potrzeba, wystarczą leki bez recepty – Paracetamol lub Pyralgin.
 • Wizyty kontrolne odbywają się w ciągu pierwszych 3 dni po zabiegu, po 30 dniach i po 3-6 miesiącach łącze z badaniem USG Duplex – Doppler. Wizyty kontrolne są bezpłatne.

W ciągu pierwszych dni po zabiegu ustępują dolegliwości związane z niewydolnością żylną, w ciągu  4-12 tygodni obserwuje się stopniowe zmniejszanie się żylaków, aż zupełnie przestają być widoczne. W przypadku dużych żylaków lub gdy ujawnią się inne źródła refluxu np.niewydolne perforatory goleni, może być konieczny II etap leczenia - miniflebektomia w znieczuleniu miejscowym lub skleroterapia piankowa.

Bardzo rzadko zdarza się, że żyła nie ulegnie zamknięciu lub po pewnym czasie dojdzie do jej ponownego udrożnienia (rekanalizacji). Po szczegółowej analizie przypadku, wspólnie z pacjentem podejmujemy decyzję o dalszym postępowaniu.

 

Objawy niepożądane po zabiegu ELVeS

Najpoważniejszym niepożądanym zdarzeniem po zabiegu ELVeS jest zakrzepica żył głębokich i zator tętnicy płucnej. Zdarza się bardzo rzadko - jedynie w 0,9-2,7% przypadków. Objawia się: napięciem skóry i obrzękiem podudzia, silnymi bólami łydki o charakterze rozpierania, rwania. Powikłanie to wymaga natychmiastowego powiadomienia lekarza i leczenia szpitalnego.

Po zabiegach laserem 1470nm ze światłowodem radialnym, nie odnotowuje się innych istotnych dla zdrowia i życia ogólnych powikłań, miejscowe powikłania są niegroźne i ustępują po kilku dniach, mogą wymagać zastosowania leków przeciwbólowych i maści zawierających Heparynę i  leki niesterydowe  przeciwzapalne. Są to:

 • Zasinienia i krwiaki podskórne
 • Drętwienia, mrowienia i bóle na przebiegu operowanej żyły (bardzo rzadko mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy).
 • Uszkodzenia nerwów, przebarwienia lub oparzenia skóry (przy zastosowaniu lasera 1470nm praktycznie nie występują)
 • Poszerzenia drobnych naczyń skórnych w okolicy operowanej żyły
 • Zakrzepica żylaków pochodzących z zamykanej laserem żyły.
 • Specyficzną dla zabiegu ELVeS  formą zakrzepicy żylnej jest zakrzepica okolicy ujścia operowanej żyły wywołana energią cieplną tzw. EHIT-Endovenous Heat Inducet Trombosis. (wymaga obserwacji i leczenia zachowawczego – iniekcje podskórne heparyny drobnocząsteczkowej, rzadko wymaga hospitalizacji).

Bardzo rzadko zdarzają się  reakcje niepożądane na lidokainę – lek używany do znieczulenia. Najczęściej są to: parestezje i drętwienia wokół ust oraz w obrębie rąk, zwolnienie mowy, niepokój, euforia, senność, uczucie lęku, zaburzenia pamięci, rzadziej występują nudności, wymioty, drżenia mięśniowe, zaburzenia świadomości, w przypadku przedawkowania - bradykardia, dekompensacja krążenia, omdlenia, a w skrajnie ciężkich przypadkach zatrzymanie czynności serca. Reakcje alergiczne po zastosowaniu lidokainy występują niezmiernie rzadko i zwykle mają charakter zmian skórnych, pokrzywki, obrzęków i innych objawów anafilaktoidalnych. Aby zapobiec wystąpieniu opisanych objawów stosujemy bardzo niskie stężenie lidokainy (0,1%) i podajemy minimalną niezbędną ilość leku pod kontrolą USG.